niedziela, 10 grudnia 2017

Jak przygotować się do pierwszych zajęć jogi?


Często pytacie się, co zabrać ze sobą na Wasze pierwsze zajęcia jogi albo jak się do takich zajęć przygotować. Mam nadzieję, że poniższy przewodnik wszystko lub prawie wszystko Wam wyjaśni :-) A może dodacie coś od siebie?

Przygotuj wygodne, sportowe ciuchy
Na jodze widziałam chyba wszystko a na pewno więcej niż chciałam: dziury wszelakie, prześwity, za ciasne dżinsy, brak bielizny a nawet spódnicę. Dlatego zanim wybierzesz się na zajęcia sprawdź, czy Twoje ciuchy są wygodne, czy nic Cię nie upija i nie krępuje ruchów, czy nic nie prześwituje (chyba że tak ma być, ale raczej chyba jednak nie), czy spodenki nie są za krótkie i czy wreszcie podczas robienia prostego skłonu albo w siadzie w dużym rozkroku nie pokazujesz więcej niż chcesz. Sprawdź to proszę dla komfortu własnego i innych. I upewnij się, że masz bieliznę :-) 

Jeżeli masz długie włosy, weź gumkę do włosów
Długie włosy będą się majtać w lewo i prawo i dość mocno przeszkadzać. Warto więc zabrać ze sobą ich ujarzmiacz.

Zabierz ze sobą skarpetki i bluzę
Jogę bezwzględnie ćwiczymy na bosaka. Bluza też raczej się nie przyda, bo podczas zajęć będzie Wam najpewniej gorąco lub bardzo gorąco. Jednak joga zaczyna się krótką medytacją i kończy około 5-10 minutowym relaksem w bezruchu. To są te chwile, kiedy ciało dość mocno się wychładza. Jeżeli więc nie czytasz tego wpisu przy trzydziestopniowym upale, pamiętaj o bluzie i skarpetkach. Te ostatnie przydają się również do chodzenia po centrum jogi, dlatego odradzam białe ;-)

Przyjdź do centrum jogi 15 minut wcześniej
Będziesz mieć czas na zapoznanie się z miejscem i panującymi w nim zasadami. Ogarniesz na spokojnie kwestię płatności za zajęcia, lokalizację szatni, łazienki i sali do ćwiczeń a także poznasz towarzyszy niedoli.

W klasycznych centrach jogi zostaw buty przed wejściem 
Jeżeli na Twoje pierwsze zajęcia wybierasz się do klasycznego centrum jogi, to najpewniej tuż przed albo tuż za wejściem spotka Cię widok pozostawionych bez opieki butów wszelakich. W tym miejscu zostaw również swoje obuwie, a po centrum poruszaj się albo na bosaka albo w skarpetkach, jeżeli jest Ci zimno w stopy. 

Jeżeli na jogę wybierasz się do fitness klubu lub innego nietypowego miejsca, zabierz ze sobą klapki lub obuwie sportowe
Przejście na bosaka między szatnią a salą do jogi może być torturą. Nogi, czy skarpetki po takim spacerze będziesz dopierać przez tydzień. Warto zatem zabrać ze sobą klapki lub trampki, w których wygodnie dotrzesz do sali.

Na zajęcia przyjdź z pustym żołądkiem
Dla dobra Twojego układu pokarmowego ostatni ciężkostrawny posiłek zjedz 3-4 godziny a lekkostrawny godzinę przed zajęciami. Tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń nie pij też zbyt dużo płynów. Pełen żołądek może powodować nie tylko nieprzyjemny, ale także groźny dla zdrowia reflux. W jednym z kolejnych wpisów dokładnie opiszę, co i kiedy najlepiej jeść przed i po jodze.

Pamiętaj o higienie osobistej
Joga to nie randka, więc nie wylewaj na siebie pół flakona perfum, bo to będzie bardzo przeszkadzać pozostałym joginkom i joginom. (PS. na randkę też polecam umiar). Wystarczy czyste ciało. Zapominalskim przypominam, że stopy to też ciało. Warto mieć ze sobą małe opakowanie mokrych chusteczek, które pomogą Wam się szybko i skutecznie odświeżyć przed zajęciami, zwłaszcza jeżeli docieracie na nie po długim i ciężkim dniu pracy. 

Wyłącz telefon komórkowy
Zrób to przede wszystkim dla siebie ale też i dla innych. Dzwonki i wibracje w telefonie bardzo przeszkadzają. Wytrącają z rytmu zarówno Ciebie, współćwiczących jak i nauczyciela.

Nie martw się o pomoce do jogi
Każde szanujące się centum jogi jak i fitness club będą zaopatrzone w podstawowe pomoce, ale jeżeli masz swoją matę do jogi, możesz ją oczywiście zabrać ze sobą.

Przyjdź na zajęcia w dobrym humorze
To gwarancja miło spędzonego czasu :-)

Namaste, om, peace & carrots

1 komentarz: