czwartek, 22 marca 2012

Przygotowania do świąt wielkanocnych - obierki od cebuli

Powoli zbliżają się święta a wraz z nimi pisanki. W tym roku chcę, żeby moje pisanki i świąteczne jajka były naturalne, ekologiczne i pozbawione tych  wszystkich sztucznych barwników i kolorowych folii z nadrukami. Żeby móc zrealizować swoje plany już tydzień temu w miejscu, gdzie kupuję co tydzień swoje warzywa, poprosiłam o zbieranie  dla mnie łupinek cebul, bo do kolorowania jajek potrzeba ich naprawdę dość sporo, zwłaszcza jeżeli będziecie jeść jajka kilogramami. Warto o tym pomyśleć wcześniej, bo na dwa dni przed świętami może być za późno, bo wszystkie łupinki cebul już dawno będą przekazane zapobiegliwym, takim jak ja :-) 

A jak zakolorować jajka opowiem Wam w przyszłym tygodniu, jak już uzbieram właściwą ilość cebulowych koszulek. Opowiem Wam również o innych naturalnych i ekologicznych barwnikach do jajek.

Już wkrótce kolejne danie niewegetariańskie. Zapraszam Was serdecznie do odwiedzin :-) 
English version

Time to collect onion skins - Eco dyes for Easter eggs

If you want to have Ester eggs decorated in a natural and eco-friendly way, it's the highest time to start collecting onion skins. Ask your vegetable priovider at the your local green market, if he can collect some skins for you. Start collecting yourself and ask you family, so that you can have enough of onion skins ready for dyeing your eggs.


14 komentarzy:

 1. Jak mieszkałam jeszcze z rodzicami zawsze zbierałyśmy z mamą łupiny od cebuli, począwszy od stycznia. Wychodzą piękne bordowe jajka.
  Podobno za pomocą kłaczy barwinka można zafarbować skorupki na niebiesko...nigdy nie próbowałam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Barwinka też nie próbowałam, choć wyobrażam sobie, że niebieskie jajka ślicznie by wyglądały :-) Pozdrawiam cieplutko

   Usuń
 2. Joanno,jajka barwi się cebulą u mnie od pokoleń.
  Oprócz tego gotuje się je również w dużej ilości zielonego,np.trwa.Wychodzą wtedy w kolorze wiosennej zieleni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, masz na myśli trawę?? O tym pomyśle nie słyszałam, ale to pomysł świetny. Zielone jajka, w połączeniu z żółtymi od kurkumy będą tworzyły iście wiosenną kompozycję :-D

   Usuń
 3. też znam i wykorzystuję ten sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 4. i jeszcze czerowone od buraczków;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak słyszałam o buraczkach, mam zamiar również i je przetestować, podobnie jak kurkumę i fusy od kawy. Efekty eksperymentów już w ten weekend na blogu, więc zapraszam serdecznie :-)

   Usuń
 5. Jak dobrze, że tu zajrzałam bo zupełnie mi wyleciało z głowy, że święta tuż tuż. Faktycznie trzzeba już zbierać obierki z cebuli.

  OdpowiedzUsuń
 6. How do you dye the eggs from the onion peel? Sorry I can't understand what you wrote ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi lazynui, dyeing eggs with onions peels is pretty simple. I just collect as many peels as possible. You need quite a lot of them (ask if they have some at your local green market). And so you boil eggs or blown eggs in water with those onion peels. The longer you cook, the darker are your egg shells :-)

   Usuń
 7. Już czuć święta w powietrzu.. a tu zapowiadają śnieg ;-) Pokręcone to wszystko ;-)


  www.przysmakiewy.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano Biedr_ono, kwiecień plecień niestety :-/

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń