sobota, 29 grudnia 2012

Łasuchowy savoir vivre #3: niemy dialog z kelnerem

Przy okazji pewnego spotkania w bardzo dużym gronie, które odbyło się przy stole zastawionym różnorodnymi pysznościami dotarło do mnie jak ważne są wpisy z tej serii i jak dużo jest jeszcze do nadrobienia w kwestii zasad zachowania się przy stole. Ma więc Łasuch co robić, oj ma:-)

Dzisiaj kilka słów o niemym dialogu z kelnerem lub gospodarzem/ gospodynią przyjęcia, który obu stronom ułatwia i życie i komunikację. 

Pamiętajcie, że sztućce mogą spoczywać spokojnie na stole, obok talerza tylko do momentu, w którym rozpoczniemy konsumpcję. Potem mogą już tylko i wyłącznie spoczywać na talerzu i nigdzie indziej.

W trakcie posiłku, lub w przerwie, kiedy nie chcecie, żeby ktokolwiek zabierał Wam jeszcze talerz, ułóżcie nóż na godzinie piątej, ostrzem skierowanym do siebie, a widelec na godzinie siódmej w taki sposób, żeby sztućce krzyżowały się ze sobą:
Kiedy skończyliście już dane danie czy posiłek i chcecie, żeby kelner lub gospodarz/ gospodyni przyjęcia zabrał Wasz talerz, ułóżcie nóż i widelec równolegle, oba na godzinie piątej:


No i na wszelki wypadek jeszcze raz przypominam, że podczas posiłku nawet najdrobniejszy element żadnego ze sztućców nie spoczywa na stole:


A dla przypomnienia moje dwa poprzednie wpisy z tej serii:
nakrycie stołu 
ułożenie noża i widelca

Mam nadzieję, że ta odrobina wiedzy przyda się Wam przed balem sylwestrowym.

4 komentarze:

 1. szkoda że tak często spotykam się z sytuacją gdy kelnerzy nie są zaznajomieni z tą "kulturą" sztućców i zabierają talerze gdy tego nie chcę...

  OdpowiedzUsuń
 2. szkoda że tak często spotykam się z sytuacją gdy kelnerzy nie są zaznajomieni z tą "kulturą" sztućców i zabierają talerze gdy tego nie chcę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry.
  Mam pytanie do autorki:
  Dlaczego na zdjęciu Nr 1 nóż jest zwrócony ostrzem od siebie.
  Dlaczego na zdjęciu Nr 2 widelec jest ułożony w stylu francuskim.
  Proszę o wyjaśnienie.
  Pozdr...D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, Dziękuję bardzo za pytania. Jeżeli chodzi o nóż na zdjęciu nr 1, to rzeczywiście powinien być zwrócony ostrzem do siebie a nie od siebie. Zdecydowanie to mój błąd i niedopatrzenie. Postaram się do końca tygodnia poprawić zamieszczone zdjęcie. Jeżeli chodzi o widelec na zdjęciu drugim, to z mojego źródła wynika, że widelec można ułożyć zarówno na sposób angielski jak i francuski, podobnie jak przy nakrywaniu do stołu. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń